PRZY MOGILE POLSKI

PRZY MOGILE POLSKI 2014-09-19, Teatr w Kielcach

Opowieść o rozbiorach Polski i Powstaniu Styczniowym na podstawie opowiadania „Gloria Victis” i fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Historia Polski nie jest łatwa, ani prosta. Daty, bitwy, bohaterowie, zdrajcy…Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli (prowadzonych po spektaklu Polskie drogi do Wolności) stworzyliśmy sztukę teatralną opowiadającą o kolejnym trudnym okresie w naszej historii.Trzech zaborców, trzy rozbiory, trzy powstania – trzy krzesła przy stole. Tak w wielkim skrócie można opisać pierwszą scenę podczas której nasi sąsiedzi grają o nasze ziemie… w karty. Wizja sceniczna, która pozwala zrozumieć młodym ludziom zawiłości utraty przez nasza kraj Niepodległości. Gdzie w tym wszystkim ostatni król Polski? Jest najbardziej tragiczną postacią.

Jak kraj. Ten, pierwszy akt wprowadza młodzież w czas Powstania Styczniowego. Poetyckie utwory Orzeszkowej są trudne (to opinia młodzieży), ale nam dają możliwość pokazania na scenie nowych rzeczy. Tajemnicza mogiła. Tajemniczy wiatr. Tajemniczy las. I miłość. Miłość do kraju i do drugiej osoby.

Ta pierwsza pcha do walki w powstaniu. Ta druga każe pamiętać…Wreszcie znajdziemy się w korczyńskim dworze. Wiele lat po upadku powstania. Wśród gospodarskich problemów dnia codziennego. Czy codzienne obowiązki pozwalają pamiętać o historii? Tu każdy na swój sposób pamięta o mogile, o historii. Każdy na swój sposób walczy. Już nie z bronią, ale o utrzymanie ziemi. Każdy tą walkę pojmuje inaczej. Inaczej widzą ją starsi, inaczej młodzi ale wszyscy z szacunkiem pochylają głowy gdy chodzi o… mogiłę.Lekkość spektaklu pozwala, w niezauważalny sposób, dotrzeć do finału. 123 lata w 60 minut?

To nie wyścigi, ani odpytywanie z dat. To opowieść o ludzkich postawach, przyczynach, skutkach…Rola czwórki aktorów nie jest łatwa, podobnie zresztą jak temat. A finał spektaklu? „Kiedy nie wiem kim byłem, to cóż znaczy słowo będę?”

Jeśli masz pytania serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami

Kielecki Teatr Lektur
ul. Wojska Polskiego 10/6
25- 364 Kielce

+48 41 361 80 46
sekretariat@ajoanna.com