ŻYD NA BECZCE

ŻYD NA BECZCE 2014-09-19, Teatr w Kielcach

Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmannem zaowocowały powstaniem książki: „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM”. Jakże mocno wpisuje się ona w pamięć o Jesieni 1939 roku, którą obchodzimy w każdej ze szkół. 
 
Napaść Niemiec i Rosji na Polskę, upadek Warszawy, bitwa pod Kockiem, ruch oporu... a z drugiej strony eksterminacja narodu żydowskiego. Niewielu jest w kraju żyjących świadków tamtych dni.
 
MAREK EDELMANN był ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim, który opowiadał o tym jak można wymordować naród:„... nie ma żadnej bajki... ani snu... ani...fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. ...Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą...”
 
MAREK EDELMANN był też chirurgiem, który po zakończeniu II Wojny Światowej ratował życie ludziom: „...zawsze imponowało mi, jak ludzie z takim bagażem śmierci jak Edelmann potrafią być najgorętszymi orędownikami życia. To jest fenomen...”(Z wypowiedzi reżysera Marka Tercza)
 
Realistyczną historię śmierci i życia zawartą w książce „Zdążyć Przed Panem Bogiem” chcemy Wam przedstawić w naszym spektaklu pod tytułem „Żyd na Beczce”.
 
 „... to wszystko zdarzyło się w jakiejś makabrycznej bajce albo śnie..
 
 

Jeśli masz pytania serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami

Kielecki Teatr Lektur
ul. Wojska Polskiego 10/6
25- 364 Kielce

+48 41 361 80 46
sekretariat@ajoanna.com