INNY ŚWIAT

INNY ŚWIAT 2014-09-19, Teatr w Kielcach

Słysząc o obozach, tajnej policji, terroryzowaniu własnego narodu większość z rozmówców odpowiada, że chodzi o III Rzeszę Niemiecką i czas rządów Adolfa Hitlera. Nie każdy jednak wie, że w tym samym okresie zniewolenie ludzi, i to na jeszcze większą skalę, miało także miejsce na olbrzymich terenach zarządzanych przez Moskwę. To tam zbrodniczy aparat kierowany przez Józefa Stalina stworzył INNY ŚWIAT.

Sceniczna adaptacja książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, pod tym samym tytułem, poraża widza. Odkrywanie przed publicznością, nieznanej dla większości prawdy, o Sowieckim Imperium, jest dla niej samej szokiem.

Spektakl nie opowiada o innym świecie widzianym oczyma funkcjonariusza aparatu przemocy. Spektakl opowiada o tym świecie z perspektywy ofiary.

Na czym polega fenomen tego dzieła? Na kunszcie artystycznym najwyższej próby. Na zderzeniu precyzyjnej wypowiedzi i wyciszonego tembru opowieści z niewyobrażalnie dramatyczną i nieludzko krzykliwą zawartością. Dzięki zastosowaniu tego tricku inteligentny obserwator dochodzi do wniosku, że stalinowski młyn, który miele ludzkie dusze i ludzkie ciała, wymyka się spod kontroli samego młynarza.

W tle spektaklu jawi się dzięki temu… nadzieja. Nadzieja na INNY od tamtego, totalitarnego, LUDZKI ŚWIAT.

Jeśli masz pytania serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami

Kielecki Teatr Lektur
ul. Wojska Polskiego 10/6
25- 364 Kielce

+48 41 361 80 46
sekretariat@ajoanna.com