Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmannem zaowocowały powstaniem książki: „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM". Jakże mocno wpisuje się ona w pamięć o Jesieni 1939 roku, którą obchodzimy w każdej ze szkół.
Napaść Niemiec i Rosji na Polskę, upadek Warszawy, bitwa pod Kockiem, ruch oporu... a z drugiej strony eksterminacja narodu żydowskiego.


Zobacz więcej...  
  zyd-na-beczce

 Historia Polski jest zagmatwana. Na pierwszy rzut oka problem ten nie dotyczy II wojny światowej: najpierw zaatakowali nas Niemcy, potem wyzwolili Sowieci i koniec. Niestety prawda jest o wiele bardziej złożona. Ogromna liczba ofiar unaocznia wszystkim, że historia II wojny światowej nie kończy się w Polsce w maju 1945 roku. Kiedy zatem jest jej kres? Sugestywne zakończenie spektaklu nie daje tu jasnej odpowiedzi pozostawiając ją dla publiczności.


Zobacz więcej...  
  do-wolnosci

Trzech zaborców, trzy rozbiory, trzy powstania – trzy krzesła przy stole. Tak w wielkim skrócie można opisać pierwszą scenę podczas której nasi sąsiedzi grają o nasze ziemie... w karty. Miłość do kraju sprawia jednak, że Polacy walczą. Walczą, ale każdy na swój sposób. Jedni z bronią w ręku, inni o utrzymanie swojej ziemi i gospodarstw. Każdy tą walkę pojmuje inaczej. Inaczej widzą ją starsi, inaczej młodzi...


Zobacz więcej...  
  przy mogile

 Słysząc o obozach, tajnej policji, terroryzowaniu własnego narodu większość z rozmówców odpowiada, że chodzi o III Rzeszę Niemiecką i czas rządów Adolfa Hitlera. Nie każdy jednak wie, że w tym samym okresie zniewolenie ludzi, i to na jeszcze większą skalę, miało także miejsce na olbrzymich terenach zarządzanych przez Moskwę. To tam zbrodniczy aparat kierowany przez Józefa Stalina stworzył "inny świat".
Właśnie o tym świecie, z perspektywy ofiary, opowiada Gustaw Herling-Grudziński.


Zobacz więcej...  
  kartki-z-powstania

Jeśli masz pytania serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami

Kielecki Teatr Lektur
ul. Wojska Polskiego 10/6
25- 364 Kielce

+48 41 361 80 46
sekretariat@ajoanna.com