Aktorzy teatru lektur

Aktorka

Grażyna Hojdus

Aktorka

Magdalena Jarek

Aktorka, reżyserka i pedagog teatralny. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego L’art Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2002 roku związana z Teatrem Autorska STUDIO oraz Kieleckim Teatrem Lektur. Od 2008 roku jest opiekunem artystycznym i reżyserem młodzieżowego Teatru 1EDEN a od 2014 dziecięcego Teatru 1EDYNECZKI.

Zasłynęła między innymi brawurową rolą Baśki w spektaklu “Wspomnienia Narkomanki” oraz niezwykłą interpretacją poezji między innymi Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Romana Brandstaettera.
W scenicznej adaptacji książki Barbary Rosiek pt. “Ćpunka” gra główną rolę Anki Pióro.

Aktorka

Patrycja Borkowska

Aktor

Lech Sulimierski

Aktor dramatu (48 lat na scenie), występujący na wielu scenach polskich a także w Pradze Czeskiej, w Rumunii (Siedmiogród), na Ukrainie (Winnica). Związany z Kieleckim Teatrem Lektur od 11 lat.

Laureat Nagrody Staszicowskiej w Dziedzinie Teatru w 1990r. Zasłużony Działacz Kultury a także wyróżniony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z zamiłowania historyk i archiwista.

Aktor

Marek Tercz

Reżyser, poeta z pokolenia Kaczmarskich, autor piosenek i sztuk teatralnych (m.in. Mały książę w XXI wieku, Żyd na beczce), współtwórca legendarnego programu Pamiątki (wespół z Przemysławem Gintrowskim, Zbigniewem Herbertem, Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim).

Jego piosenki śpiewają m.in.: Justyna Łysak, Ilona Sojda, Marta Kostur, Piotr Dąbrówka, Robert Kasprzycki, Tomasz Steńczyk oraz aktorzy „Piwnicy Pod Baranami”. Od lat kieruje Teatrem- Scena Autorska STUDIO w Kielcach. Jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Kapituły Nagrody im. Jacka Kaczmarskiego. Od 2000r. współpracuje jako reżyser i aktor z Kieleckim Teatrem Lektur.

Aktor

Marian Bodziony

Urodzony w Nowym Sączu w 1972r. Szkołę średnią ukończył w 1992r., by następnie studiować na Politechnice Rzeszowskiej, Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996r. rozpoczął pracę aktora amatora w Teatrze STUDIO w Krakowie pod dyrekcją Marka Pysia. Następnie przez wiele lat współpracował z prywatnymi teatrami w Krakowie i Wrocławiu. W 2010r. uzyskał Dyplom Aktora Dramatycznego. W Kieleckim Teatrze Lektur od 2009r.

Aktor

Janusz Świerczyński

Aktor

Tomasz Czajka

Urodzony 3.11.1969r. w Gdańsku.

Ukończył Studium Sztuki Filmowej i Technik Telewizyjnych w Toruniu. Występował w Teatrze Dramatycznym w Elblągu (Teatr im. Aleksandra Sewruka).

Do jego ważniejszych ról można zaliczyć m.in.:

– Ignacy Kobrzycki- “Trans- tlantyk” Witold Gombrowicz- reż. Wiesław Górski (1999r.)

-Artur- “Tango” Sławomir Mrożek- reż. Waldemar Wolański (2004r.)

– Wacław- “Zemsta” Aleksander hr. Fredro- reż. Ewa Marcinkówna ( 2005r.)

-“Sceny miłosne dla dorosłych”- Zbigniew Książek- reż. Bogusław Semotiuk (2010r.)

– Tchórzliwy Lew- “Czarnoksiężnik z krainy Oz” Lyman Frank Baum- reż. Jerzy Bielunas (2012r.)

Otrzymał również nagrody:

– III nagroda publiczności XIII Konkursu Teatrów Ogródkowych w Warszawie- lipiec- sierpień 2004r.

– Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego- marzec 2005r.

– Najlepsza Rola Męska – Aleksander 2007r. za rolę w spektaklu “Sceny miłosne dla dorosłych” w reż. Bogusława Semotiuka.