Aktorzy teatru lektur

Aktorka

Grażyna Hojdus

Przygodę z teatrem rozpoczęła w krakowskim teatrze dramatycznym – Teatr 38, pod dyrekcją Piotra Szczerskiego. Na dziesięć lat związała się z Teatrem Studio Mobile Marka Pysia. W 2010 r. uzyskała Dyplom Aktora Dramatycznego. Przez 3 lata współpracowała z Narodowym Teatrem Edukacji we Wrocławiu.  Współpracuje także ze Stowarzyszeniem “Skrzydła”, grając w spektaklach teatralnych wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. Od kilkunastu lat współtworzy spektakle teatralne dla ośrodków wychowawczych, warsztatów pomocy zajęciowej, ośrodków terapii uzależnień itp. Od 2011 r. związana z Kieleckim Teatrem Lektur.

Aktorka

Magdalena Jarek

Aktorka, reżyserka i pedagog teatralny. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego L’art Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2002 roku związana z Teatrem Scena Autorska STUDIO oraz Kieleckim Teatrem Lektur. Od 2008 roku jest opiekunem artystycznym i reżyserem młodzieżowego Teatru 1EDEN, a od 2014r. dziecięcego Teatru 1EDYNECZKI.

Zasłynęła między innymi brawurową rolą Baśki w spektaklu “Wspomnienia Narkomanki” oraz niezwykłą interpretacją poezji między innymi Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Romana Brandstaettera.
W scenicznej adaptacji książki Barbary Rosiek pt. “Ćpunka” gra główną rolę Anki Pióro.

Aktorka

Patrycja Borkowska

Aktor

Lech Sulimierski

Aktor dramatyczny (48 lat na scenie), występujący na wielu scenach polskich, a także w Pradze Czeskiej, w Rumunii (Siedmiogród), na Ukrainie (Winnica). Związany z Kieleckim Teatrem Lektur od 11 lat.

Laureat Nagrody Staszicowskiej w Dziedzinie Teatru w 1990r. Zasłużony Działacz Kultury a także wyróżniony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z zamiłowania historyk i archiwista.

Aktor

Marek Tercz

Reżyser, poeta, autor piosenek i sztuk teatralnych (m.in. Mały książę w XXI wieku, Żyd na beczce), współtwórca legendarnego programu Pamiątki (wespół z Przemysławem Gintrowskim, Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim).

Jego piosenki śpiewają m.in.: Justyna Łysak, Ilona Sojda, Marta Kostur, Piotr Dąbrówka, Robert Kasprzycki, Tomasz Steńczyk oraz aktorzy „Piwnicy Pod Baranami”. Od lat kieruje Teatrem- Scena Autorska STUDIO w Kielcach. Jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Kapituły Nagrody im. Jacka Kaczmarskiego. Od 2000 r. współpracuje jako reżyser i aktor z Kieleckim Teatrem Lektur.

Aktor

Marian Bodziony

W 1996 roku rozpoczął pracę aktora amatora w Teatrze STUDIO w Krakowie pod dyrekcją Marka Pysia. Następnie przez wiele lat współpracował z prywatnymi teatrami w Krakowie i Wrocławiu. W 2010 r. uzyskał Dyplom Aktora Dramatycznego. W Kieleckim Teatrze Lektur od 2009 r.

Aktor

Janusz Świerczyński

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Pracował m.in. w Teatrze J. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Bałtyckim w Koszalinie, Teatrze TT w Łodzi. Występował w sztukach teatralnych, m.in. S. Bieniasz „Hałdy” jako Erwin, J. Słowacki „Kordian” jako Książę Konstanty, Potocki „Parady” jako Kasander i w wielu innych. Od 2009r. związany z Kieleckim Teatrem Lektur.

Aktor

Tomasz Czajka

Ukończył Studium Sztuki Filmowej i Technik Telewizyjnych w Toruniu. Występował w Teatrze Dramatycznym w Elblągu (Teatr im. Aleksandra Sewruka).

Do jego ważniejszych ról można zaliczyć m.in.:

– Ignacy Kobrzycki- “Trans- tlantyk” Witold Gombrowicz- reż. Wiesław Górski (1999r.)

-Artur- “Tango” Sławomir Mrożek- reż. Waldemar Wolański (2004r.)

– Wacław- “Zemsta” Aleksander hr. Fredro- reż. Ewa Marcinkówna ( 2005r.)

-“Sceny miłosne dla dorosłych”- Zbigniew Książek- reż. Bogusław Semotiuk (2010r.)

– Tchórzliwy Lew- “Czarnoksiężnik z krainy Oz” Lyman Frank Baum- reż. Jerzy Bielunas (2012r.)

Otrzymał również nagrody:

– III nagroda publiczności XIII Konkursu Teatrów Ogródkowych w Warszawie- lipiec- sierpień 2004r.

– Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego- marzec 2005r.

– Najlepsza Rola Męska – Aleksander 2007r. za rolę w spektaklu “Sceny miłosne dla dorosłych” w reż. Bogusława Semotiuka.