Żyd na beczce

Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmannem zaowocowały powstaniem książki: „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM”. Jakże mocno wpisuje się ona w pamięć o Jesieni 1939 roku, którą obchodzimy w każdej ze szkół.

Napaść Niemiec i Rosji na Polskę, upadek Warszawy, bitwa pod Kockiem, ruch oporu… a z drugiej strony eksterminacja narodu żydowskiego. Niewielu jest w kraju żyjących świadków tamtych dni.

MAREK EDELMANN był ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim, który opowiadał o tym jak można wymordować naród:„… nie ma żadnej bajki… ani snu… ani…fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. …Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą…”

MAREK EDELMANN był też chirurgiem, który po zakończeniu II Wojny Światowej ratował życie ludziom: „…zawsze imponowało mi, jak ludzie z takim bagażem śmierci jak Edelmann potrafią być najgorętszymi orędownikami życia. To jest fenomen…”(Z wypowiedzi reżysera Marka Tercza)

Realistyczną historię śmierci i życia zawartą w książce „Zdążyć Przed Panem Bogiem” chcemy Wam przedstawić w naszym spektaklu pod tytułem „Żyd na Beczce”.

„… to wszystko zdarzyło się w jakiejś makabrycznej bajce albo śnie..

Wybrane opinie

Głównym bohaterem sztuki był Marek Edelman, ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim. W rozmowie z autorką opowiedział o tym, jak można wymordować naród:„… nie ma żadnej bajki… ani snu… ani…fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. …Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą…”. Motyw przewodni spektaklu to „Nie dać się wepchnąć na beczkę”, co sugeruje, że najważniejszą wartością obok ludzkiego życia jest ludzka godność.
ZSPZD

Była to piękna i ważna lekcja wychowania, języka polskiego i historii. Artyści Kieleckiego Teatru Lektur przyjechali do Olecka na zaproszenie polonistki Marioli Pezowicz. Sztukę wystawiono na scenie miejscowego domu kultury “Mazury Garbate”.
Głos Olecka

Realistyczną historię śmierci i życia zawartą w reportażu „Zdążyć Przed Panem Bogiem” Kielecki Teatr Lektur ujął w interesującą, przejmująco skonstruowaną formę spektaklu pod tytułem „Żyd na beczce”.
I LO w Oleśnicy