Żyd na beczce

Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmannem zaowocowały powstaniem książki: „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM”. Jakże mocno wpisuje się ona w pamięć o Jesieni 1939 roku, którą obchodzimy w każdej ze szkół.

Napaść Niemiec i Rosji na Polskę, upadek Warszawy, bitwa pod Kockiem, ruch oporu… a z drugiej strony eksterminacja narodu żydowskiego. Niewielu jest w kraju żyjących świadków tamtych dni.

MAREK EDELMANN był ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim, który opowiadał o tym jak można wymordować naród:„… nie ma żadnej bajki… ani snu… ani…fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. …Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą…”

MAREK EDELMANN był też chirurgiem, który po zakończeniu II Wojny Światowej ratował życie ludziom: „…zawsze imponowało mi, jak ludzie z takim bagażem śmierci jak Edelmann potrafią być najgorętszymi orędownikami życia. To jest fenomen…”(Z wypowiedzi reżysera Marka Tercza)

Realistyczną historię śmierci i życia zawartą w książce „Zdążyć Przed Panem Bogiem” chcemy Wam przedstawić w naszym spektaklu pod tytułem „Żyd na Beczce”.

„… to wszystko zdarzyło się w jakiejś makabrycznej bajce albo śnie..